Na počátku je nutné vědět, že je to práce, která vyžaduje klid a pečlivé dodržování hesla, co můžeš udělat dnes, raději odlož na zítřek. Proč? Pracovní postup u této činnosti lze urychlit jen za cenu, že náš nátěr popraská a začne se odlupovat. Ale pokud zachováte klid a rozvahu, může vám dobře provedený nátěr vydržet celá desetiletí. Je také rozdíl pokud máte zcela nová okna, nebo provádíte renovaci starého nátěru.
Okna nová, ještě nenatíraná
V tomto případě máte vlastně čisté dřevo, které však také musíte před vlastním natíráním upravit. Nejdříve napustíte do hladka obroušeného dřeva fermež a dbejte na to, ať se vsákne i do rohů okna. Po několika hodinách utřete nevsáknutou fermež nějakým hadrem a nechte okno několik dní vyschnout. Poté pečlivě okna umyjte a můžete natírat. Nejprve barvou fermežovou základní, nebo základní barvou syntetickou. Okna po natření postavíte na trojhranné latě ke zdi a mezi ně raději dejte tenké špalíčky, aby se vám nátěr nepoškodil. Po dvou dnech nátěr přebrousíte skelným papírem č. 80, oprášíte a můžete natírat znovu základní barvou. Musíte dobře roztírat tenkou vrstvu barvy a přejíždějte i přes sklenářský tmel, bude alespoň chráněný před vysycháním. Poté počkáte dva dny a opět nátěr přebrousíte, ale nyní skelným papírem č. 120. A opět důkladně očistíte. Nyní již natíráte emailem olejovým venkovním požadované barvy, nebo použijete vrchní lesklý nátěr barvy syntetické. Po dokonalém zaschnutí, které trvá několik dní, si nátěr vrchní barvou zopakujete a opět necháte důkladně zaschnout.
Renovace starých oken
Okna musíte zbavit klik i zbytků starého nátěru. Ten odstraníte broušením, opálením horkovzdušnou lampou, případně omytím odstraňovačem barvy, kterých je na našem trhu dostatek. Poté musíte vypadlý sklenářský tmel doplnit novým. A nastane opět broušení a oprašování a nátěry fermeží. Pokračují dva nátěry barvou základní a dva barvou vrchní. Nezapomínejte na důkladné proschnutí všech vrstev barev.