K objevu sodíkových výbojek přispělo několik „náhodných“ událostí. Mezi nimi i proces hoření docela obyčejné kamenné soli. Sůl obsahuje chlór a sodík a ten barví plamen do žlutavého až oranžového odstínu. Tohoto jevu také využili první konstruktéři keramických hořáků a skleněných baněk, sodíkové páry pod vysokým tlakem a při vysoké teplotě vyzařují bílé světlo s příjemným žlutavým teplým odstínem a ten je ideální pro navození příjemné a poklidné podvečerní atmosféry. Podobné teplé odstíny také vyzařovala vláknová žárovka a zvykli jsme si na tento druh umělého světla natolik, že se i dnes nejvíce prodávají právě zdroje s teplou bílou barvou.

pouliční město

Uvnitř speciálních baněk se kromě sodíku nachází i vzácné plyny xenon a argon a malé množství rtuti. Těleso hořáku tvoří wolframové elektrody a korpus ze slitiny hliníku. Výbojka se uvede do činnosti elektronickým předřadníkem nebo kombinací elektroniky a tlumivky s kondenzátorem. K zapálení výboje je třeba vyvinout velmi vysoké napětí až 5 tisíc Voltů.

Proč jsou stále v oblibě

Hlavními důvody, proč jsou tyto výrobky stále v kurzu, je levná zavedená výrobní technologie, dostatečný výkon, snadná údržba a příjemný osvit.

Barva světla – možná jste již zaslechli z médií informace o světelném smogu. Způsobují jej především neuvážená řešení veřejného osvětlení koncipovaného v chladných odstínech bílého světla. V nočních hodinách pak lidé i zvířata trpí nespavostí, únavou, depresemi a dalšími psychickými problémy. Dříve k tomuto jevu prakticky nedocházelo, neboť výboj sodíkových par v teplých barvách výrazně ve veřejném osvětlení dominoval.

lampy

Výměna vadných svítidel – životnost těchto světelných zdrojů je velmi dlouhá, zhruba 25 tisíc hodin, což při denním provozu veřejného osvětlení znamená výdrž šest až sedm let. Zpravidla doslouží pouze samotný zdroj a osvětlovací těleso není třeba vyměňovat. Tím se výrazně snižují náklady na údržbu ve srovnání s LED diodovými reflektory, kde se mění celý korpus.

Mohlo by se vám také líbit: