Jak na Boží hod, tak po celý rok

Přináším vám hit z naší domácí kuchyně, který mi už nejednou zachránil významnou hostinu. Nejlepší koláč, přímo boží koláč. Krásně se při něm rozjímá.

 

Původně tradiční francouzský koláč. Jablka s karamelem na křehkém těstě. Podávaný se zmrzlinou a se šlehačkou. Jednu verzi má Julia Childová ve své kuchařce a recept se datuje do roku 1880. Je to legendární Tarte Tatin, který vznikl náhodou v jednom francouzském hotelu, když kuchařka zapomněla dát do formy těsto. Takže ho pekla obráceně. Já ho tedy dělám klasicky a trošku po česku (s ořechy a skořicí).
prostřený stůl

 

Jablečný koláč

Těsto:

100g másla

200g mouky (100 hladké a 100 polohrubé)

1 vejce (nebo 1 žloutek)

3 lžíce vody

špetka soli

 

Náplň:

marmeláda

3 větší kyselejší jablka

šťáva z jednoho citronu

1 dl slivovice

rozinky

sekané ořechy

lžička skořice

3 lžíce krupicového cukru

kousek másla

jablečný koláč

Žloutek nebo vejce (já dávám celé) utřete s rozměklým máslem, vmícháte mouku, špetku soli a postupně vodu, při tom těsto propracujete do vláčné konzistence. Nemusí ani odpočívat v lednici.

Pak ho rozprostřete, vmačkáte do máslem vymazané koláčové formy (s průměrem25 cm), propícháte vidličkou a pomažete marmeládou. Navrch pokladete jablečnou směs. Oloupaná a jádřinců zbavená jablka nakrájíte na malé kousky, dáte do mísy s citronovou šťávou, promísíte s rozinkami, sekanými oříšky a přidáte slivovici. Posypete cukrem a skořicí, pokladete nakrájenými kousíčky másla, pečete na 190°C 45 minut, posledních pět minut zapnete gril, aby cukr zkaramelizoval.

Díky tomu, že těsto neobsahuje cukr, zůstane krásně křehké a neztvrdne. Náplň má mnoho možných variací. Výborný je třeba z třešní pokapaných třešňovicí. Švestky s meruňkami a mákem. Ovoce na něj můžete samozřejmě skládat jako mozaiku, přímo umělecké dílo.

Pokud ho (tentokrát ale odpočinuté cca hodinu v lednici) vyválíte na placku a vykrájíte kolečka, která natlačíte do formiček na košíčky nebo bábovičky, naplníte třeba jahodovou nebo citronovou marmeládou, máte skvostné mini dezerty.

 

Ale stejného těsta uděláte jako mávnutím kouzelného proutku jakýkoliv proslavený slaný quiche: se sýrem, slaninou, cibulí, vajíčkem, špenátem, brokolicí anebo lososem.


Pomoc na míru

Je to jasné, když se má provozovat jakýkoli byznys, musí být ziskový. Jinak nemá cenu ztrácet čas, ani peníze. Ovšem nic netrvá věčně, a jestliže má firma klapat, je potřeba neustále investovat mnoha směry. Bohužel, ne vždy je v kase tolik, aby nám to kromě pravidelných a nutných plateb, stačilo ještě na rozvoj společnosti. A čekat než se nám znovu začne dařit, se nemusí pokaždé vyplatit. Může to být klidně až za řadu měsíců a pak už jen těžko dobíháme rozjetý vlak. Potřeba financovat je právě teď, tady a v tuhle chvíli. Ovšem pokud není z čeho? Ani pak nemusíme lamentovat a ztrácet hlavu, vždy se totiž dá najít způsob, jak si k rychlým financím pomoci. Myslíte, že vám budeme nabízet návštěvu banky, myslíte, že vám budeme nutit nějaký z bankovních produktů, rádoby na míru klientovi? Ale kdepak, máme snadnější a lehčí způsob.podnikatelský krach

Záznam v registru?

Máte záznam v registrech dlužníků, už v minulosti jste měli s bankou nějaký konflikt? Vaše daňové přiznání zrovna nevykazuje vysoké zisky? Máte dokonce proti sobě aktuálně vedenou exekuci? Nevadí, vždy se najde řešení, ale je potřeba nečekat a zkontaktovat ty pravé odborníky. Jsme nebankovní společnost, využíváme každou možnost, jak klientovi pomoct. Sami víte, že ne všichni poskytovatelé úvěrů jsou ti praví. Možná jste už měli možnost setkat se s nepoctivci, možná jste jim dokonce uvěřili.finanční analýza Ono na první pohled poznat podvodníka, není žádná legrace. Hlavně začínající podnikatelé, s minimem zkušeností, mohou snadno uvěřit planým slibům a líbivým frázím. Jen člověk v oboru zběhlý, ví, že nic není zadarmo. Ano, budete muset splácet, ano požadujeme i úrok, ale kdo ho dnes nepožaduje a kde nemusíte splácet? Důležité je vědět, že úrok je nízký a únosný a splátky nastavujeme dle klientových možností! Chcete-li se přesvědčit na vlastní kůži, jak vypadají nebankovní americké hypotéky, zkontaktujte nás.

Bydlení v anglickém stylu

Anglický styl bydlení obsahuje svoje kouzlo. Tento styl je příjemný, komfortní, elegantní a používá hodnotné materiály. Inspiraci si bere z přírody a krajiny. Nejvíce používaný materiály jsou kámen, dřevo, železné kování a tapety. Je rozsáhlý na venkově tak i ve městech, jak v domech, tak i v bytech. V interiéru můžeme vidět překrásné olejomalby, které nejvíce zachycují krajiny.
starožitná pohovka
Přírodní materiály se nejvíce používají a to na podlahy, které jsou buď za dřeva, nebo tak alespoň vypadají. Nábytek je vyrobený z masivního dřeva nejčastěji dub, ořech, borovice a mahagon. Dalším materiálem je kov a kůže. Sedačky jsou kožené, nebo čalouněné, nejvíce s květinovými vzory. Na stěnách najdeme tapety s květinovými vzory, nebo jen pruhované či kostkované. Tapety bývají v sytých barvách, nebo jsou světlé v pastelových barvách. Také často mývají historické ornamenty nebo obsahují malé obrázky. Vše musí působit příjemně, aby souhra květinových vzorů a tmavých barev byla sladěná.
šálek s čajem
V obývacím pokoji bývá často hodně nábytku. Ať už se jedná o křesla, pohovky, stolky, židle, knihovny, prosklené příborníky s porcelánem, dřevěné truhly či stojací hodiny. Výrazným prvkem bývá krb s pořádnou římsou. Nad krbem často bývá romantický obraz, velké zrcadlo s ozdobeným rámem nebo rodinné fotografie v rámečcích, které buď jsou kovové, nebo dřevěné. Stěny nejvíce zdobí velké obrazy s motivy krajin, stolky nejvíce zdobí porcelán či vázy s květinovým vzorem.
Závěsy jsou nejčastěji sametové a velké. Mají květinové, pruhované a kostkované vzory. Na stolech se objevují různé krajkové dečky a strop zdobí kovový či křišťálový lustr.
Ložnici zdobí velká masivní postel s nebesy. V koupelnách jsou velké vany, které bývají v empírovém stylu, nejčastěji uprostřed koupelny a s nožičkami ve tvaru lvích tlap. Kohoutky bývají v měděné barvě a jsou často rozdělené na studenou a teplou vodu.

Jak správně natřít okna?

Na počátku je nutné vědět, že je to práce, která vyžaduje klid a pečlivé dodržování hesla, co můžeš udělat dnes, raději odlož na zítřek. Proč? Pracovní postup u této činnosti lze urychlit jen za cenu, že náš nátěr popraská a začne se odlupovat. Ale pokud zachováte klid a rozvahu, může vám dobře provedený nátěr vydržet celá desetiletí. Je také rozdíl pokud máte zcela nová okna, nebo provádíte renovaci starého nátěru.bílé okno.jpg

Okna nová, ještě nenatíraná

V tomto případě máte vlastně čisté dřevo, které však také musíte před vlastním natíráním upravit. Nejdříve napustíte do hladka obroušeného dřeva fermež a dbejte na to, ať se vsákne i do rohů okna. Po několika hodinách utřete nevsáknutou fermež nějakým hadrem a nechte okno několik dní vyschnout. Poté pečlivě okna umyjte a můžete natírat. Nejprve barvou fermežovou základní, nebo základní barvou syntetickou. Okna po natření postavíte na trojhranné latě ke zdi a mezi ně raději dejte tenké špalíčky, aby se vám nátěr nepoškodil. Po dvou dnech nátěr přebrousíte skelným papírem č. 80, oprášíte a můžete natírat znovu základní barvou. Musíte dobře roztírat tenkou vrstvu barvy a přejíždějte i přes sklenářský tmel, bude alespoň chráněný před vysycháním. Poté počkáte dva dny a opět nátěr přebrousíte, ale nyní skelným papírem č. 120. A opět důkladně očistíte. Nyní již natíráte emailem olejovým venkovním požadované barvy, nebo použijete vrchní lesklý nátěr barvy syntetické. Po dokonalém zaschnutí, které trvá několik dní, si nátěr vrchní barvou zopakujete a opět necháte důkladně zaschnout.okno s hrnkem.jpg

Renovace starých oken

Okna musíte zbavit klik i zbytků starého nátěru. Ten odstraníte broušením, opálením horkovzdušnou lampou, případně omytím odstraňovačem barvy, kterých je na našem trhu dostatek. Poté musíte vypadlý sklenářský tmel doplnit novým. A nastane opět broušení a oprašování a nátěry fermeží. Pokračují dva nátěry barvou základní a dva barvou vrchní. Nezapomínejte na důkladné proschnutí všech vrstev barev.

Sodíková výbojka – vysoký výkon za dobrou cenu

K objevu sodíkových výbojek přispělo několik „náhodných“ událostí. Mezi nimi i proces hoření docela obyčejné kamenné soli. Sůl obsahuje chlór a sodík a ten barví plamen do žlutavého až oranžového odstínu. Tohoto jevu také využili první konstruktéři keramických hořáků a skleněných baněk, sodíkové páry pod vysokým tlakem a při vysoké teplotě vyzařují bílé světlo s příjemným žlutavým teplým odstínem a ten je ideální pro navození příjemné a poklidné podvečerní atmosféry. Podobné teplé odstíny také vyzařovala vláknová žárovka a zvykli jsme si na tento druh umělého světla natolik, že se i dnes nejvíce prodávají právě zdroje s teplou bílou barvou.

pouliční město

Uvnitř speciálních baněk se kromě sodíku nachází i vzácné plyny xenon a argon a malé množství rtuti. Těleso hořáku tvoří wolframové elektrody a korpus ze slitiny hliníku. Výbojka se uvede do činnosti elektronickým předřadníkem nebo kombinací elektroniky a tlumivky s kondenzátorem. K zapálení výboje je třeba vyvinout velmi vysoké napětí až 5 tisíc Voltů.

Proč jsou stále v oblibě

Hlavními důvody, proč jsou tyto výrobky https://www.lightpark.cz/sodikove-vybojky/ stále v kurzu, je levná zavedená výrobní technologie, dostatečný výkon, snadná údržba a příjemný osvit.

Barva světla – možná jste již zaslechli z médií informace o světelném smogu. Způsobují jej především neuvážená řešení veřejného osvětlení koncipovaného v chladných odstínech bílého světla. V nočních hodinách pak lidé i zvířata trpí nespavostí, únavou, depresemi a dalšími psychickými problémy. Dříve k tomuto jevu prakticky nedocházelo, neboť výboj sodíkových par v teplých barvách výrazně ve veřejném osvětlení dominoval.

lampy

Výměna vadných svítidel – životnost těchto světelných zdrojů je velmi dlouhá, zhruba 25 tisíc hodin, což při denním provozu veřejného osvětlení znamená výdrž šest až sedm let. Zpravidla doslouží pouze samotný zdroj a osvětlovací těleso není třeba vyměňovat. Tím se výrazně snižují náklady na údržbu ve srovnání s LED diodovými reflektory, kde se mění celý korpus.