Podle údajů, které uvádějí výrobci a prodejci záchodů, na jedno spláchnutí vypustíme do odpadů cca 4 litry vody. V naší úvaze budeme předpokládat, že běžný člověk jde na záchod 7x denně a tak je to během jednoho dne 28 litrů spotřebované sladké vody na jednoho člověka. Když z celkového počtu lidí v ČR, který činí 10.300.000 obyvatel, odečteme kojence a lidi, kteří používají pleny, dostaneme se na 9.000.000 obyvatel, kteří celkem během dne spotřebují ke splachování 252.000.000 litrů vody. Z pitné vody se takto stává voda znečištěna odpadem a tato voda je navíc „ošetřena“ škodlivými chemikáliemi, které používáme při čištění WC.
Kompostovat lze vše, co hnije.
Když se rozhodnete pro toaletu, která není napojena na vodovodní a kanalizační síť, např. suchý záchod nebo obyčejnou kadibudku, rozhodli jste se chytře. Zachraňujete nejen planetu před znečištěním a zároveň pomáháte pěstovat zdravé plodiny a obohacujete půdu o živiny, ale také řešíte problém, co s odpadem dělat, když nejde do kanalizace.
Abyste se mohli začít zabývat myšlenkou odpojit se ze sítě kanalizace a vody, musíte se začít zabývat tím, co dělat s vaším odpadem. Teď ale nemluvím o odpadu ze slupek z brambor. Pokud se rozhodnete odpojit se od sítě, znamená to, že nebudete mít žádnou kanalizaci. Tuto skutečnost sotva někdo zvládne, když většina lidí nemá žádné zkušenosti s životem bez současných vymožeností, ke kterým kanalizace určitě patří.
Proto ještě před rozhodnutím odpojit se od kanalizace, se pořádně zamyslete a něco si o tom přečtěte a uvědomte si, že nejlepší věc, kterou můžete udělat je výkaly kompostovat. Slovo výkaly člověku nevoní a toto slovo nenávidí. Musíme si však uvědomit, že TO vychází z našich těl a my tím nyní znečišťujeme Zemi, abychom se TOHO zbavili. Pro zbavení používáme příliš mnoho čerstvé vody. A úplně se TOHO nezbavíme nikdy, protože TO jde to do našich řek, oceánů a posíláme TO tam i s chemickými látkami.
A při tom lze lidský odpad nebo zvířecí hnůj použít k výrobě kompostu, který vám může pomoci pěstovat na zahradě své potraviny a také zlepšovat půdu. Pokud se na to podíváme z téhle strany, pak lze hovořit do budoucny o cenné komoditě.

Jak tedy postupovat při kompostování svého lidského odpadu pomocí toalety bez napojení na veřejnou síť?

Za prvé, kompostování lidského odpadu je velmi jednoduchý proces. Mnoho lidí si myslí, že hromada kompostu je na zahradě jen hromada h. . . n. Je-li tomu tak pak to není kompostování. Ke kompostování potřebujete vlhkost, kyslík, teplotu a vyváženou stravu, a nebo hnůj.
Kompostů na zahradě bývá více.

Voní to?

První věc, kterou si musíte pořídit, abyste mohli začít s kompostováním, je koš. Mnoho lidí dává přednost dřevěným nádobám z latí, aby vzduch mohl procházet mezerami a také aby se do nich mohla dostat vlhkost. Nejprve do koše vložíte výkaly, buď vaše, nebo vašich zvířat, nebo pokud možno vše. Poté přidáte plevel, posekanou trávu, potravinový odpad, jako jsou skořápky vajec a bramborové slupky (opravdu cokoli, co může začít hnít) a nakonec na to vše byste měli dát seno nebo slámu. Seno nebo sláma jsou velmi důležité, protože zabraňují pachu vašeho kompostu a také všudypřítomnému hmyzu. Musíte se neustále ujišťovat, že kompost má dostatek vlhkosti. Pokud nebude dost pršet, budete ho muset znovu a znovu vlhčit. A to je vše.
Do kompostu můžete přidávat každý týden, ale vždy zakryjete senem nebo slámou. Pokud budete postupovat podle těchto pokynů, budete mít použitelný kompost do jednoho roku. Doporučujeme počkat alespoň jeden rok nebo i dva, než kompost použijete na vaší zahradě. Organismům trvá nějakou dobu, než vykonají svou práci, takže někteří lidé mají ve skutečnosti více než jednu hromadu kompostu.
Hromadu kompostu nemusíte obracet. Někteří lidé dávají přes vrch drůbeží pletivo, aby seno nelétalo ve větrném počasí.

Ušetřete peníze vytvořením vlastního záchodu!

Nyní si můžete postavit vlastní venkovní toaletu, což je opravdu jen kbelík pod krabicí s toaletním prkýnkem. Toto by byla samozřejmě ta nejlevnější varianta. Můžete si také koupit kompostovací toaletu, která bude stát okolo 20.000 Kč. Ta je ale samozřejmě „o něco“ hezčí než ta, kterou jste si vyrobili sami. Kompostovací toalety lze použít s elektřinou nebo bez elektřiny. Odpad vzniklý z těchto toalet se musí odstraňovat několikrát ročně a v těch největších provedeních může být odstraňován pouze jednou za rok. Ovšem manipulace s vyprázdněním kbelíku jednou týdně je mnohem pohodlnější.

Výhody suchých toalet.

Nejen, že jsou toalety hospodárné, ale jsou také praktické. Nepotřebujete vodu ani elektřinu, takže ji můžete umístit kamkoli. Máte-li chatu v lese bez vody a elektřiny, můžete ji dát tam. Pokud chcete toaletu u stodoly, abyste nemuseli běžet dovnitř do domu, můžete ji tam dát. Nebo máte zahradní domeček, v kterém se dá přespávat, můžete ji tam dát. Na rozdíl od splachovacích záchodů, které musí být spojeny s vodou, tyto záchody, které nejsou napojeny na kanalizaci ani na vodu, můžete instalovat kamkoli. Každý z vaší rodiny by doma mohl mít vlastní toaletu!
Závěrem malá poznámka. Kompostování odpadu nemá jenom ekonomický smysl, zároveň šetříte vodu, ale také získáváte cenné hnojivo pro své rostliny. Vzácná sladká voda je šetřena a hnojivo je vytvořeno. Současně nemusíte instalovat drahý kanalizační systém u vás doma.  Ať už se rozhodnete pro jakékoli řešení, jedna věc je jistá. Světu dochází voda. Postup kdy náš odpad splachujeme sladkou čistou vodou, je naprosto směšný a zbytečný. Takže ať už se rozhodnete opustit kanalizační síť nebo ne, doufám, že tuto změnu ve svém životním stylu zvážíte, ne-li kvůli ostatním, tak kvůli sobě.

Mohlo by se vám také líbit: