Velké Losiny leží severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné, a jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Jsou známé nejen svou bohatou a zajímavou historií, staletou lázeňskou tradicí, ale i řadou cenných kulturních památek.
Náleží k nim také velkolosinská ruční papírna, která byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století.

Papírenská manufaktura byla vybudována v místech bývalého obilného mlýna a výroba byla zahájena kolem let 1951-1956. Během staletí se v držení papírny vystřídala celá řada papírnických rodin a mistrů, do historie papírny se promítly i zdejší nechvalně známé čarodějnické a inkviziční procesy poslední čtvrtiny 17. století, nebo také rozmach průmyslové výroby v polovině 19. století, kdy mnoho malých manufaktur zaniklo, velkolosinská papírna však všechny tyto změny překonala a v roce 2001 byla prohlášena za Národní kulturní památku.

Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi.
Velkolosinská papírna stále prochází nákladnou rekonstrukcí, která začala zhruba v 70. letech 20. století a zatím se neví, kdy skončí, přesto se s výrobou ručního papíru nepřestalo.

Součástí velkolosinské Ruční papírny – významné kulturní a technické památky– je od roku 1987 specializované Muzeum papíru, v němž se návštěvníci mohou seznámit s historickým vývojem a tradicemi starého papírnického řemesla. Se svým oborovým zaměřením na minulost a vývoj manufakturní papírenské výroby je jediným svého druhu v České republice.

Spojení stěžejních funkčních a významových prvků papírny – klasické manufakturní výroby papíru a muzejní části v jeden kompaktní celek – vytváří atraktivní podobu živého muzea, která se těší velkému zájmu návštěvníků. Expozice věnované dějinám manufakturní a počátkům strojní průmyslové výroby papíru jsou situovány v hlavním historickém objektu.

Mohlo by se vám také líbit: