V poslední den v roku 1978 bylo nebývale teplé počasí. Lidi absolvovali poslední přípravy na oslavy konce roku ve svetrech a teniskách. Venku bylo 10 °C a místy i více. Přestože meteorologové varovali před ochlazením, nikdo se tím nezabýval. Jenže pak s koncem dne přišla opravdu vlna arktického chladu a celá země doslova zamrzla.
Na takovou situaci nebyl připravený nikdo a způsobila na všech místech zmatek. Lidé ráno 1. ledna zjistili, že je o 15-30 °C méně. Hlavně ve městech byla situace vážná, a to i přesto, že v té době se lidé ještě zdaleka nespoléhali na takový životní komfort, jaký máme dnes. V tom období se všude topilo uhlím, a to najednou zůstalo zmrzlé po vydatných deštích minulých dní. Velké hromady i naložené vagóny nešly žádným způsobem využít a i přesto, že velká zima vydržela jen pár dní, i menší mrazy držely uhlí nedobytné. Dětí dostaly prázdniny navíc, aby se uhlí ze škol mohlo použít na vytápění nemocnic a podobných míst.
Záplavy minulých let nás přesvědčili, že jsme velice solidárním národem, pokud jde o pomoc lidem v nouzi a po počátečních zmatcích začaly i vzájemně spolupracovat složky záchranného systému, ale o připravenosti na přírodní katastrofy se mluvit rozhodně nedá. Města, která roky řešila povodňové bariéry, teprve po situacích, jako bylo zaplavené metro, nebo zdevastované vesnice po protržených hrázích rybníků, začala dělat investice do ochranných prvků. Pochvalu určitě zaslouží pojišťovny, které těm nejvíce postiženým oblastem vycházeli vstříc, jak jen to šlo a lidem uznávali veliké pojistné události na základě posílaných fotografií, bez zbytečné byrokracie.
Když v roce 2007 přišel orkán Kyrill, bylo chladné počasí, vzduchem létaly střechy a padaly sloupy elektrického vedení. Na venkově, kde je člověk sice zvyklý na drsnější život, byla naprostá neinformovanost. Když je dům v chladném období pár dní bez elektřiny, tak si ani nezatopíte, protože i ústřední topení potřebuje elektřinu na čerpadla, řídící jednotku kotle atd. A když voláte na informační linku dodavatele elektřiny a tři dny nonstop slyšíte, že telefonní linky jsou přetížené a máte zaslat svůj dotaz elektronicky, i klidné povahy už si začínají zoufat. Jak se asi dá použít internet bez elektřiny, že?
A teď si uvědomte, jak lidí řeší obyčejné uzavření obchodů párkrát v roce. Někdy to budí dojem, že bude hladomor, pokud si obchodníci dovolí mít zavřeno třeba tři dny po sobě. A co by se asi dělo, kdyby přišla přes noc pořádná sněhová nadílka a vánice. Silničáři by i v lednu byli zaskočení tím, že nasněžilo. Potkáváme se s tím každý rok, a to nemusí být toho sněhu ani extrémně moc.
A co vy, vydrželi byste týden zasypaní doma? Jste na to duševně i materiálně vybavení?